Ból kręgosłupa

Najczęstsze przyczyny bólów kręgosłupa (97%) mają podłoże mechaniczne, a nie zapalne. Ból pochodzi z unerwionych struktur (m. in. trzony kręgów, opona twarda, pochewki korzeni nerwowych), a jego głównym źródłem jest krążek międzykręgowy. Większość sposobów leczenia bólów kręgosłupa opiera się na aplikowaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w tabletkach lub zastrzykach, które niestety nie zwalczają jego przyczyny.

Biorąc pod uwagę mechaniczną przyczynę bólu, aby go wyeliminować pacjenci potrzebują specyficznych technik badania i leczenia, które przywrócą prawidłowość danej struktury (np. korygowanie ułożenia kręgów i stawów międzykręgowych, odbarczenie uciśniętego korzenia). Ortopedyczna terapia manualna ukierunkowana jest na precyzyjne rozpoznanie źródła bólu i dobranie technik, które będą działały na jego przyczynę, w efekcie przywracając prawidłowy zakres i jakość ruchu. Zmniejszenie bólu jedynie za pomocą leków nie wpłynie na korekcje zaburzonych struktur, co jest powodem małej skuteczności zastosowania tego typu leczenia i nawrotów choroby. „Zestawy ćwiczeń na kręgosłup” bez precyzyjnego wcześniejszego rozpoznania przyczyny mogą nasilić objawy ponieważ powodują wzrost ciśnienia i kompresje (ucisk) już uszkodzonych struktur.

Metoda McKenzie

Jest to obecnie najpopularniejszy sposób leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa w krajach Europy Zachodniej, USA oraz Nowej Zelandii. Metoda McKenziego jest jedną z nowoczesnych metod fizjoterapii (rehabilitacji) narządu ruchu. Wyróżnia się opracowanym prze autora sposobem badania oraz zupełnie innym podejściem do pacjenta, uwzględniającym bardzo dokładny wywiad chorobowy.

Metoda składa się z części diagnostycznej, terapeutycznej oraz profilaktycznej. Diagnostyka ze względu na wysoką skuteczność pozwala na określenie przyczyn dolegliwości wcześniej niż drogie i skomplikowane badania obrazowe (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa). Badanie oparte jest na specjalnych protokołach diagnostycznych, w których zawiera się precyzyjny wywiad oraz wykonanie ruchów testujących ściśle określonych przez procedurę. Dokładnie zebrane informacje i znajomość wzorców bólowych umożliwia zidentyfikowanie źródła dolegliwości.

Terapia według metody McKenziego polega na stosowaniu pozycji i ćwiczeń, które poprawiają mechanikę kręgosłupa. Efektem jest likwidowanie zaburzenia struktury dysku i usunięcie istniejących ograniczeń przywracając prawidłową elastyczność tkanek. Zwalczanie przyczyny choroby powoduje eliminacje bólu.

W leczeniu metodą McKenziego stosuje się środki mechaniczne adekwatnie do przyczyn dolegliwości. Stosowanie leków oraz zabiegów fizykoterapii bez jednoczesnego leczenia metodami opartymi na bodźcach mechanicznych jest niewłaściwe. Takie postępowanie nie likwiduje przyczyn dolegliwości.

Kolejnym celem jest zabezpieczenie przed nawrotami choroby. Profilaktyka zgodna z zasadami metody McKenziego pokazuje, że znacznie mniej pacjentów doznaje ponownych objawów w stosunku do pacjentów, u których stosowano inne procedury leczenia.

Usługa dostępna w gabinecie oraz domu pacjenta.