Masaż

Masaż to oddziaływanie bodźcami mechanicznymi na tkanki organizmu, przy biernym zachowaniu masowanego. Masażem leczniczym nazwiemy taki sposób wykonania masażu, który przyczyni się do poprawy psychofizycznej sprawności chorego. Znajduje on zastosowanie w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji chorób z zakresu ortopedii, neurologii, ginekologii, pediatrii i chorób wewnętrznych. Mechanizm działania masażu jest skomplikowany i można go podzielić na działanie miejscowe i ogólne.

Działanie miejscowe masażu polega na mechanicznym przepływie krwi w naczyniach krwionośnych oraz chłonki w naczyniach chłonnych. Masażysta stosując odpowiednie techniki w czasie masażu wpływa na zwiększenie przemieszczania się płynów przez układ naczyniowy oraz wywołuje tarcie, podczas którego wytwarza się ciepło. Wpływa ono na rozszerzenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – zwiększa przepływ krwi przez mięśnie przyspieszając dostarczenie substancji odżywczych.

Masaż wzmaga dopływ tlenu do komórek mięśniowych, przez co zwiększa przemianę tlenową w mięśniach. W związku z tym szybciej usuwane są produkty rozpadu powstające w czasie ich pracy . Wzrost przepływu krwi w obwodowych częściach ciała wpływa korzystnie na pracę serca i nerek.

Działanie ogólne masażu polega na pobudzeniu układu nerwowego. W trakcie zabiegu docierają do mózgu miliony bodźców . Są one korzystne dla kory mózgowej, która jest naczelnym narządem sterującym czynnościami wszystkich narządów, a zatem i mięśni. Pobudzenie kory mózgowej powoduje szybsze i bardziej sprawne wykonywanie czynności układów naszego organizmu.

Usługa masażu dostępna w gabinecie i w domu pacjenta.