Aktywność fizyczna w ciąży

Aktywność fizyczna w ciąży oraz przygotowanie do porodu ma bardzo duże znaczenie dla przyszłych mam, ale przede wszystkim wpływa na rozwój ich pociech. Wykonywane ćwiczenia zwiększają wentylację płuc, poprawiają funkcjonowanie układu krążenia zapewniając warunki do prawidłowego rozwoju ciąży.

pbgcQK

Wypracowanie ogólnej sprawności, przygotowanie w odpowiedni sposób poszczególnych grup mięśniowych oraz nauka prawidłowego oddechu odgrywa ogromną role w przebiegu procesu porodu. Przygotowując się do niego bierzemy udział w stworzeniu naszemu dziecku jak najlepszych możliwości rozwoju. Sprawne uczestnictwo w tym procesie powinno być celem każdej kobiety oczekującej narodzin swojego dziecka.

Ćwiczenia powinny być odpowiednio dostosowane do zmian fizjologicznych zachodzących w poszczególnych okresach ciąży. Dla każdej kobiety ćwiczenia powinny być dobrane indywidualnie również w zależności od zmian w jej organizmie i odczuwanych dolegliwości. Niewskazane jest ich wykonywanie na własną rękę na podstawie filmów i gotowych zestawów z gimnastyki dla kobiet w ciąży. Przed przystąpieniem do ćwiczeń każda kobieta powinna zgłosić się do swojego lekarz ginekologa w celu ustalenia braku przeciwwskazań do ich wykonywania. Zajęcia aktywności fizycznej dla przyszłych mam powinny prowadzić osoby odpowiednio do tego przygotowane, znające przede wszystkim fizjologie ciąży, porodu i połogu, ale również posiadające dokładną wiedzę z zakresu aparat ruchu i jego działania.