Nordic walking w rehabilitacji

Rehabilitacja w nordic walking opiera się na ogólnej pracy ciała, jednak z akcentem na fakt braku zbytnich obciążeń fizycznych. Wzorcowym trybem treningu jest podtrzymywanie intensywności w okolicach siedemdziesięciu procent maksymalnej wartości tętna, jednak w przypadku pracy rehabilitacyjnej uzależnione jest to od stopnia i typu problemów zdrowotnych. Jego siła opiera się na łagodności wysiłku oraz pobudzaniu do pracy dużej liczby partii mięśni. Marsz z kijkami angażuje 90% mięśni całego ciała. Istotą takowego treningu lub rehabilitacji jest  standardowy chód o dość dużym tempie, jednak z wykorzystaniem specjalnie stworzonych do tego celu kijów trzymanych w rękach. Z boku chód w  nordic walking przypomina trochę bieg narciarski, w którym narciarze poza ruchem nóg wspomagają się odpychaniem kijkami, jednakże w samym nordic walking nie dochodzi do tak wyraźnego odepchnięcia.  Kijki używane w nordic walkingprodukowane są z lekkich materiałów, przeważnie jest to włókno szklane lub węglowe co sprawia, że rehabilitacja może być podejmowana także przy bardziej znacznych dysfunkcjach. Dodatkowo kijki posiadają odpowiednio projektowane zapięcia umożliwiające wygodne i praktycznie bez wysiłkowe utrzymanie kijka w dłoni.

Swego czasu uważało się, iż rehabilitacja poprzez nordic walking to głównie działania usprawniające sportowców po przebyciu kontuzji lub wypadków. Nie jest to jednak zgodne z prawdą, ponieważ rehabilitacji tym sposobem może podlegać większość osób, które zatraciły sprawność fizyczną po przebyciu wypadków jak i z wrodzonymi wadami aparatu ruchu. Nordic walking stosuje się przykładowo w nieznacznych niedowładach kończyn dolnych lub górnych.

 

Dla kogo przeznaczona jest rehabilitacja poprzez nordic walking?

Istnieje grupa schorzeń, która wpasowuje się w schemat działania nordic walking, a rehabilitacja za pomocą tego treningu daje bardzo zadowalające efekty.

 • Osteoporoza

W tym przypadku ważne jest nie tylko zapobieganie złamaniom poprzez niedopuszczanie do dalszego ubytku tkanki kostnej, ale także zapobieganie bólom. Metoda nordick walking w odpowiedni sposób aplikuje ruch i obciążenie układu kostnego a przez to stymulacje procesy kościotwórcze. Wpływa także na zdolności koordynacyjne i równoważne obniżając ryzyko upadku i złamania kości.

 • Złamania kończyn.

Punkt dotyczy głównie rehabilitacji kończyn dolnych, jednakże nordic walking zalecany jest także w przypadku rehabilitacji kończyn górnych. Główny nacisk kładzie się na odbudowę mięśni oraz na usprawnienia ruchowe kończyn po zrośnięciu.

 • Uszkodzenia ścięgna Achillesa

Urazy związane z tym ścięgnem są bardzo bolesne, a leczenie dość długotrwałe. Przy całkowitym zerwaniu przeważnie konieczne jest operacyjne zeszycie, przy innych dolegliwościach wystarczające jest zmniejszanie opuchlizny oraz czasowe usztywnienie rejonu ścięgna. W kwestii rehabilitacji, może ona zostać rozpoczęta w zależności od stopnia wcześniejszego zniszczenia ścięgna. Działanie polega na odbudowie prawidłowego zakresu ruchu, wzmocnieniu mięśni i przywróceniu prawidłowych wzorców ruchowych.

 • Skolioza

Skoliozę można leczyć poprzez gimnastykę korekcyjną, jednakże jest to sposób zarezerwowany głownie dla dzieci i młodzieży w okresie rozwoju. Nordic walking jest uzupełnieniem rehabilitacji tego typu, tak samo jak w przypadku pacjentów dorosłych.. Rehabilitacja poprzez nordic walking stosowana jest także po przebyciu operacji dotyczących skoliozy.

 • Cukrzyca

W przypadku cukrzycy typu drugiego, wysiłek fizyczny oraz odpowiednia dieta, to dwa główne wyznaczniki leczenia. Ten typ cukrzycy to bardzo często problemy z nadwagą, dlatego jasne jest pozytywne działanie jakie wywołuje nordic walking. Odpychanie się ramionami od kijków pozwala na odciążenie stawów kończyn dolnych i kręgosłupa , które u osób otyłych szczególnie narażone są na procesy zwyrodnieniowe. Ten rodzaj aktywności pozwala spalić o 20% więcej kalorii niż chodzenie. Dodatkowo rehabilitacja prowadzona tym sposobem pozwalają minimalizować możliwość powikłań we wszystkich typach cukrzycy.

 • Fibromyalgia

Z uwagi na objawy jakie daje choroba jak i niejasne przyczyny jej występowania, stosuje się różne rozwiązania, od środków łagodzących ból, po leki antydepresyjne oraz fizjoterapię, głównie w ujęciu ciepłolecznictwa. Nordic walking przyjmuje zadanie rozluźniające, wspomagające wypoczynek czynny oraz spełnia funkcje zmniejszenia napięcia psychicznego.

 • Reumatyzm

Ze względu na ogromną rozpiętość zagadnienia reumatyzmu, stosuje się bardzo różne dedykowane dla danego przypadku rozwiązania rehabilitacyjne. Przede wszystkim rola rehabilitacji to utrzymanie ruchomości stawów oraz wzmacnianie okolicznych partii mięśniowych.

 • Schorzenia sercowo-naczyniowe
 • Urazy kręgosłupa
 • Zaburzenia równowagi i ogólnej sprawności aparatu ruchowego

Rehabilitacja przy pomocy nordic walking może być podejmowana u pacjentów bez względu na ich wiek. Sam trening dzięki kijkom zapewnia stan odciążenia szyi, obręczy barkowej, kręgosłupa oraz stawów w ujęciu ogólnym. Właśnie dlatego jest bardzo dobrym narzędziem przy rehabilitacji po urazach i operacjach stawów, kręgosłupa oraz obręczy miednicowej i barkowej, w tym stawów kolanowych oraz skokowych. Kijki odpowiednio dobrane do pacjenta i schorzenia pozwalają na stan, w którym stawy nie są nadmiernie obciążone. Rehabilitacja osób z zaburzeniami postawy oraz z zaburzeniami równowagi także wspierane są poprzez działanie kijków. Kijki są dodatkowo gwarantem zaangażowania jak największej partii ciała podczas pracy rehabilitacyjnej, jednocześnie eliminując zagrożenie przetrenowania, oczywiście w przypadku dobrze prowadzonej rehabilitacji, uwzględniającej takie podstawowe warunki jak np. rozgrzewka.

 

Medyczne korzyści z rehabilitacji poprzez nordic walking

Zagadnienia rehabilitacji, w zależności na czym dane działanie się skupia, może dodatkowo usprawniać także sfery ciała, które nie są objęte właściwym celem działania danego cyklu rehabilitacyjnego. Nordic walking jest na to doskonałym przykładem, ponieważ poza ścisłymi zadaniami stawianymi dla każdego pacjenta jednostkowo, obserwuje się pozytywny wpływ medyczny także w innych miejscach ciała.

 1. Pozostając rehabilitacją w formie ruchów naturalnych, może być stosowana u dużej grupy pacjentów. Dodatkowo w tej płaszczyźnie jest bardzo dobrym narzędziem służącym do eliminowania złych i nauki poprawnych fizjologicznie schematów ruchowych dotyczących zwłaszcza aparatu ruchu.
 2. Poprzez długotrwałe i stonowane siłowo działanie rehabilitacji uzyskuje się wzmocnienie partii mięśniowych całego ciała, zwłaszcza kończyn dolnych, dolnych partii tułowia oraz obręczy biodrowej. Rozwijana jest także elastyczność tych miejsc. Dodatkowo zwiększa gęstość kości zwłaszcza w kończynach dolnych, a co za tym idzie doprowadza do ich wzmocnienia.
 3. Aerobowy charakter rehabilitacji wspomaga przebieg procesów fizjologicznych. Dotyczy to zwłaszcza sfer energetycznych oraz przemian w mięśniach.